SNĚHOVÉ ŘETĚZY


Kdy a kde jsou nutné sněhové řetězy?

Sněhové řetězy by se měly použít vždy, když pneumatiky ztrácejí schopnost přenosu sil na vozovku. Při použití sněhových řetězů se zvyšuje trakce vozidla a zlepšíte také jeho ovládání v zatáčkách či brzdnou dráhu na kluzkém povrchu.

Používání sněhových řetězů v ČR upravují na vybraných místech příkazové značky (na modrém terči je bílá pneumatika se sítí řetězových článků). Tato značka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola.

Na neoznačených úsecích je pak použití řetězů prozatím ponecháno na rozhodnutí řidiče. Při jízdě se sněhovými řetězy smí jet řidič s vozidlem po pozemní komunikaci maximální rychlostí 50 km za hodinu.

Hledání a výběr sněhových řetězů

Sněhové řetězy pro osobní, SUV, 4x4 i VAN lehká užitková vozidla (dodávky do 3,5t) vybírejte podle velikosti pneumatiky, ráfku a typu pneumatik. Vhodné sněhové řetězy vyhledejte podle rozměru pneumatiky, kterou máte na svém vozidle. Standardně je určujícím faktorem pro výběr sněhových řetězů velikost disku (kola), šířka pneu a také profil pneumatiky.