LETNÍ PNEU - CO MOŽNÁ NEVÍTE?


Přezouváte na letní pneu s prvními teplými dny? Nebo patříte k řidičům, kteří na zimních pneu jezdí ještě v létě? I profíci, kteří mají na tachometru tisíce kilometrů, mnohdy tápou, kdy je ten správný čas ...

Kdy přezout na letní pneu?

Drží se teploty dlouhodobě nad 7 °C a rosničky nehlásí další příchod studené fronty? Potom je právě teď ideální čas pro přezutí na letní pneu. A co když vyjíždíte na silnice brzy nad ránem nebo v noci, kdy teploty stále klesají k nule? V tomto případě s přezutím raději vyčkejte do doby, než se velké výkyvy teplot ustálí. Za mrazivých a deštivých nocí vás zimní pneumatiky na silnici rozhodně lépe podrží. V případě dlouhodobě teplého počasí byste naopak neměli s přezutím otálet.

Nedojíždějte staré zimní pneu v létě

Patříte mezi řidiče, kteří v létě "dojíždí" zimní pneu, nebo přezutí oddalují? Jezdit na zimních pláštích v létě je zbytečné riziko. Ohrozit můžete nejen sebe a své blízké, ale také ostatní účastníky provozu. Zimní pneumatiky mají za teplých a suchých dní horší jízdní vlastnosti, snižují komfort jízdy a navíc zvyšují celkovou spotřebu auta až o 10 %. Zimní pláště mají také výrazně menší styčnou plochu. To má v kombinaci s měkčí zimní směsí za následek nebezpečné prodloužení brzdné dráhy. A to až o desítky procent!

Zkontrolujte správnou hloubku dezénu

Při přezutí na letní pneu nezapomeňte zkontrolovat hloubku vzorku na všech pneumatikách. V případě vozidel do 3,5 tuny byste měli podle zákona naměřit minimálně 1,6 mm. Na většině pneumatik najdete indikátory opotřebení - malé výstupky umístěné přímo v drážkách, které jsou vysoké přesně 1,6 mm. Pokud se tyto indikátory začínají sjíždět, pneumatiky vyřaďte z provozu.

Doporučená maximální životnost pneu

S výměnou letních pneu za nové neváhejte ani v případě, kdy jejich stáří překročí 10 let. Jízda na starých zteřelých pneumatikách může být velmi nebezpečná. A to i v případě, kdy hloubka dezénu splňuje zákonné limity. Stářím totiž ztrácí materiál své vlastnosti.